Historia katedry

Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju jako samodzielna jednostka organizacyjna funkcjonuje od 1993 roku.
Jednak historia Katedry sięga początku lat 50-tych, kiedy to Akademia Handlowa została przekształcona w Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Krakowie. W wyniku zmian strukturalnych uczelni, na mocy Rozporządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z 6 kwietnia 1951 roku powstały nowe katedry, wśród nich Katedra Planowania Gospodarki Narodowej. W roku 1958 zmieniono jej nazwę na Katedrę Planowania i Polityki Ekonomicznej, która działała w ramach Wydziału Ogólnoekonomicznego. Jedenaście lat później, w 1969 r. nastąpiła kolejna, wewnętrzna reorganizacja Wyższej Szkoły Ekonomicznej, w wyniku której z połączenia Katedry Planowania i Polityki Ekonomicznej oraz Katedry Geografii Ekonomicznej został utworzony Instytut Planowania i Ekonomiki Regionu. W skład Instytutu weszły następujące zakłady: Planowania i Polityki Ekonomicznej, Ekonomiki Regionu i Planowania Przestrzennego oraz Geografii Ekonomicznej.
Instytut Planowania i Ekonomiki Regionu funkcjonował pod tą nazwą do listopada 1990 roku; wówczas na mocy uchwały Senatu zmieniono jego nazwę na Instytut Polityki Ekonomicznej i Gospodarki Regionalnej. Strukturę instytutu tworzyły cztery zakłady: Polityki Ekonomicznej, Ekonomiki Regionu, Zagospodarowania Przestrzennego oraz Geografii Ekonomicznej.
Kolejna reorganizacja struktury Uczelni w 1992 roku zakończyła etap zwany instytutowym, i w miejsce instytutów zostały powołane nowe jednostki organizacyjne, w tym Katedra Polityki Ekonomicznej i Gospodarki Regionalnej, w ramach której działały trzy zakłady: Polityki Ekonomicznej, Ekonomiki Regionu i Geografii Ekonomicznej.
W 1993 roku dotychczasowa Katedra została podzielona na dwie, odrębne jednostki organizacyjne: Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju oraz Katedrę Gospodarki Regionalnej.