JUBILEUSZ PROFESORA ANDRZEJA PRUSKA

W dniach 22-23 września 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju nt.

POLITYKA ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO WOBEC NOWYCH WYZWAŃ

Konferencja była częścią uroczystości związanych z jubileuszem 70. lecia urodzin Pana Prof. zw. dr hab. Andrzeja Pruska.

Honorowy Patronat nad konferencją objęli:
JM Prof. dr hab. inż. Andrzej Chochół
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
oraz
Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Prof. dr hab. Andrzej Prusek to wielce zasłużony nauczyciel akademicki, wybitny naukowiec i organizator działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej. Z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie związał się od początku swojej kariery zawodowej, odkąd w 1968 r. ukończył studia i rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Polityki Ekonomicznej ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Doktorat z nauk ekonomicznych uzyskał w 1973 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w 1989 r. Tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych został mu nadany w 1998 r.

Główne zainteresowania naukowe Profesora koncentrują się na problemach polityki rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski i jej regionów, w tym zwłaszcza na procesach transformacji systemowej, integracji europejskiej, polityki spójności i programowania rozwoju ekonomicznego, społecznego i terytorialnego. Praca prof. A. Pruska na Uczelni, obok wykładów i seminariów prowadzonych dla studentów, upływa pod znakiem aktywnej działalności naukowej. Na ogólny, imponujący dorobek naukowy Profesora składają się: 315 pozycje naukowo-badawcze oraz 59 prac wdrożeniowych wykonanych dla praktyki gospodarczej i samorządowej. Publikowany dorobek naukowy uzupełniają liczne opracowania i ekspertyzy. Warto podkreślić, że aktywność dydaktyczna i organizacyjna Profesora nie ogranicza się do macierzystej uczelni. Prof. A Prusek ma duży wkład w rozwój niepaństwowego szkolnictwa wyższego. W latach 1995 – 1996 był współzałożycielem i prorektorem Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, zaś od 1999 r. współzałożycielem, rektorem i prezesem spółki założyciela Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu. Profesor Andrzej Prusek, niezależnie od wspomnianych obszarów zaangażowania naukowego ma zasługi na polu pracy organizacyjnej, pełniąc w macierzystej Uczelni szereg funkcji organizacyjnych i kierowniczych, wśród nich funkcji kierownika Katedry Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju. Profesor Andrzej Prusek łączy swoje szerokie zainteresowania również z pracą społeczną na rzecz środowiska. Pracuje społecznie w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, pełniąc aktualnie funkcję Prezesa Zarządu PTE Oddział w Krakowie oraz członka Prezydium Zarządu Krajowego PTE w Warszawie. W uznaniu zasług na polu naukowym, dydaktycznym, organizacyjnym i współpracy z praktyką gospodarczą prof. dr hab. Andrzej Prusek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami naukowymi i regionalnymi. Obok wielu zasług Pana Profesora, należy przede wszystkim wskazać na jego ogromną życzliwość, jako Nauczyciela, Przełożonego i Przyjaciela – osoby niezwykle życzliwej, szczerej, oddanej i pomocnej.

Konferencja naukowa, zorganizowana dla uczczenia jubileuszu Prof. dr hab. A. Pruska, wpisuje się w cykl organizowanych corocznie spotkań Katedr i Instytucji zajmujących się problematyką szeroko rozumianej polityki gospodarczej, społecznej i regionalnej. Tegoroczne obrady naukowe odbywały się pod hasłem: „Polityka rozwoju społeczno-ekonomicznego wobec nowych wyzwań”. Wzięli w niej udział naukowcy z wielu wiodących polskich ośrodków naukowych, takich jak: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu.

Zmieniające się globalne i krajowe uwarunkowania rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego generują zarówno szanse jak i zagrożenia dla Polski. Warunkiem niezbędnym, pozwalającym na kształtowanie racjonalnej polityki rozwoju jest określenie tendencji i determinant rozwoju, dokonanie prognoz odnośnie pożądanych zmian oraz przyjęcie odpowiednich instrumentów sterujących przyszłymi, pożądanymi procesami rozwoju. Obecne wyzwania rozwojowe kreują nowe uwarunkowania jak też i nowe możliwości włączania się w procesy globalizacji i integracji europejskiej dla układów regionalnych i lokalnych. Zakres tematyczny konferencji obejmował szeroko rozumianą problematykę kształtowania się procesów przemian społeczno-gospodarczych. Celem wygłoszonych referatów i przeprowadzonej w ich następstwie dyskusji naukowej było zidentyfikowanie współczesnych wyzwań dla polityki różnej skali układów przestrzennych oraz zaproponowanie optymalnych kierunków i priorytetów polityki rozwoju.

dr hab. Danuta Kabat-Rudnicka, dr hab. Joanna Kudełko

autor zdjęć: Piotr Malec

----------

Partner konferencji:

Sponsorzy konferencji: