publikacje katedry

  • Strategiczne diagnozy i perspektywy rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski w nowych uwarunkowaniach światowych i europejskich
    red. Andrzej Prusek
    Wyd. Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK, Kraków 2014

    Niniejsze studium teoretyczne, diagnostyczne i prospektywne stanowi sumaryczny efekt badań prowadzonych w Katedrze Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie* oraz konferencji naukowej, zorganizowanej wspólnie z Wyższą Szkołą Gospodarki i Zarządzania w Krakowie, Wydziałem Ekonomii w Mielcu, w czerwcu 2014 roku.** Jesteśmy przekonani, że niniejsza książka wniesie kolejne argumenty do dyskusji na temat optymalnego modelu rozwoju Polski oraz prowadzonej na jego podstawie polityki rozwoju społeczno-ekonomicznego stwarzającej szanse awansu dla naszego kraju w nowych pokryzysowych, globalizacyjnych i europejskich uwarunkowaniach.

    * „Problemy rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w okresie jej członkostwa w Unii Europejskiej. Badania Statutowe KPEiPR, Nr 033/WE-KPE/01/2013/S/3033. Kraków 2013;
    ** Konferencja naukowa pt. „Perspektywy rozwoju Polski w warunkach integracji europejskiej”, Mielec, 20-21.06.2014.

    spis treści
  • Transfer wiedzy i dyfuzja innowacji jako źródło konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce
    Krzysztof Firlej, Dariusz Żmija
    Wyd. Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2014


    Monografia pt. "Transfer wiedzy i dyfuzja innowacji jako źródło konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce" jest efektem prac badawczych zrealizowanych w ramach grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki. W książce dokonano oceny, w jakim stopniu zarządzanie wiedzą i dyfuzja innowacji wpłynęły na podnoszenie poziomu konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce oraz zidentyfikowano zależności pomiędzy nakładami na zarządzanie wiedzą i dyfuzją innowacji a wzrostem poziomu konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce.

    spis treści
  • Kryzys w Unii Europejskiej i jego implikacje dla Polski
    red. Andrzej Prusek
    Wyd. Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK, Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie, Kraków 2013

    Przedstawiona książka jest wynikiem prac badawczych pracowników Katedry Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK zrealizowanych w 2012 roku oraz uczestników konferencji naukowej pt. „Kryzys ekonomiczno-finansowy w Unii Europejskiej i jego implikacje dla Polski” zorganizowanej w styczniu 2013 roku w Mielcu wspólnie z Wyższą Szkołą Gospodarki i Zarządzania w Krakowie. Sądzimy, że zaprezentowane w książce oryginalne poglądy i koncepcje naukowe stanowić będą istotny wkład do kształtującego się nowego paradygmatu racjonalnej polityki rozwoju gospodarczego i społecznego w warunkach pokryzysowych w Krajach Unii europejskiej, w tym zwłaszcza w Polsce.

    spis treści
  • Europa wobec wyzwań kryzysu finansowego. Dylematy polityki społeczno-ekonomicznej
    red. Stanisław Lis, Andrzej Prusek
    Wyd. Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK, Kraków 2013

    Międzynarodowa konferencja ekonomistów pt. „Europa wobec wyzwań kryzysu finansowego. Dylematy polityki społeczno-ekonomicznej”, która odbyła się w dniach 24-25 maja 2013 roku w Krakowie miała dwa główne wymiary – jubileuszowy i naukowy. Jubileuszowy wymiar konferencji związany był z pracą naukowo-dydaktyczną dwóch profesorów nauk ekonomicznych: Prof. dra hab. Stanisława Lisa oraz Prof. dra hab. Andrzeja Pruska. Naukowy wymiar konferencji to referaty i refleksje nt. kryzysu finansowego, a więc problemów ekonomicznych współczesnego świata. Jest to próba włączenia się w jeden z głównych nurtów dyskusji toczonej współcześnie, nie tylko w naukach ekonomicznych.

    spis treści
  • Gospodarki Polski i Słowacji na przełomie wieków. Doświadczenia i wyzwania
    red. Stanisław Lis
    Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2013

    Naukowym przesłaniem debaty krakowskiej podjętej na konferencji pt. „Gospodarki Polski i Słowacji na przełomie wieków: doświadczenia i wyzwania” – co znajduje swój wyraz w niniejszej publikacji – była pogłębiona, a zarazem krytyczna ocena osiągnięć i wyzwań rozwojowych Polski i Słowacji na przełomie wieków – a więc w okresie wielkich i nieprzewidywalnych zmian społeczno-gospodarczych, tak w świecie, jak i w Polsce oraz Słowacji. W wyniku wdrożenia procesu transformacji systemowej w obu krajach zaszły radykalne zmiany w gospodarce realnej i sferze instytucjonalnej. Wzrosła efektywność gospodarowania zarówno na szczeblu mikro- jak i makroekonomicznym, nastąpiło przyśpieszenie – chociaż krótkotrwałe - dynamiki wzrostu gospodarczego. Polska włączona została w struktury Unii Europejskiej, a Słowacja ponadto do strefy euro. Zamieszczone w monografii publikacje naukowe autorów zaprezentowane na konferencji stanowią – jak sądzimy – ważny wkład do teorii ekonomii, jak również mają istotny walor pragmatyczny, dlatego uznaliśmy je za godne szerszego upowszechnienia w postaci publikacji zwartej. Niniejsza książka nie stanowi jednakże jednolitego i systematycznego wykładu. Jest zbiorem najbardziej wartościowych – wśród zgłoszonych – referatów naukowych, nieraz kontrowersyjnych, połączonych jedynie myślą przewodnią konferencji.

    spis treści
  • Wyzwania rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski
    red. Andrzej Prusek
    Wyd. Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK, Kraków 2012

    Niniejsza książka jest efektem zorganizowanej przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wydział Ekonomii w Mielcu Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Krakowie konferencji naukowej pt. „Wyzwania rozwoju społeczno-gospodarczego Polski do 2020 roku”, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia w Mielcu. Celem konferencji było zdefiniowanie wyzwań w sferze społeczno-gospodarczej stojących przed Polską w dobie postępującego kryzysu w Europie i na świecie, nakreślenie możliwych kierunków działań na polu polityki społecznej i gospodarczej na bieżące dziesięciolecie, jak również wypracowanie modelu polityki społeczno-gospodarczej Polski, zwiększającego szansę na przełamanie barier występujących w rozwoju społecznym i gospodarczym kraju. W przedstawionej publikacji omówione zostały uwarunkowania i wyzwania rozwojowe Polski w kolejnych dekadach rozwoju społeczno-gospodarczego, zwłaszcza do roku 2020. Sprostanie tym wyzwaniom rozwojowym w scenariuszu szans jest warunkiem stworzenia sobie możliwości na zmniejszenie dystansu ekonomicznego i społeczno-cywilizacyjnego w stosunku do rozwiniętych krajów UE i świata.

    spis treści
  • Wyzwania polityki ekonomicznej w warunkach światowego kryzysu finansowego i gospodarczego
    red. Andrzej Prusek
    Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2011

    ` Niniejsza publikacja jest syntezą efektów międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Wyzwania polityki ekonomicznej w warunkach światowego kryzysu finansowego i gospodarczego” zorganizowanej przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Konferencja odbyła się w dniach 14-16 września 2009 roku w Krynicy-Zdroju. Sądzimy, ze niniejsza książka przyczynia się w istotny sposób do rozpoznania przyczyn światowego kryzysu, jego konsekwencji i niezbędnych zmian modelowych w gospodarce rynkowej oraz nakreślenia optymalnych programów działań antykryzysowych zmierzających do zapewnienia zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego. Zamieszczone w książce artykuły zawierają odpowiedzi na pytania dotyczące najważniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych, którym będzie musiała sprostać obecnie społeczność światowa, w tym również polska, budując pokryzysowy ład społeczno-gospodarczy.

    spis treści
  • Kontrowersje wokół akcesji Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej
    red. Stanisław Lis
    Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2011

    Naukowym przesłaniem debaty podjętej na międzynarodowej konferencji pt. „Kontrowersje wokół akcesji Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej” – co znalazło odzwierciedlenie w niniejszej monografii – była teoretyczna ocena i empiryczna weryfikacja kryteriów oraz potencjalnych kosztów i korzyści ekonomicznych i politycznych akcesji Polski do strefy euro. Konferencja naukowa została zorganizowana przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Katedrę Teorii Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie w dniach 21-22 maja 2009 roku i zgromadziła w krakowskiej Alma Mater bardzo liczne grono polskich, słowackich, czeskich oraz włoskich ekonomistów. Przedstawione w książce badania naukowe autorów zaprezentowane na konferencji stanowią ważny – jak sądzimy – wkład w rozwój współczesnej ekonomii; jak również cechują się dużą wartością aplikacyjną. Niniejsza monografia nie stanowi jednakże jednolitego i systematycznego wykładu. Jest zbiorem wygłoszonych referatów naukowych, połączonych jedynie myślą przewodnią konferencji.

    spis treści
  • Konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki w Unii Europejskiej
    red. Andrzej Prusek
    Wyd. Katedra Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK, Kraków 2011

    Książka została opracowana na podstawie badań statutowych Katedry Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt.” Konkurencyjność i innowacyjność gospodarki polskiej w Unii Europejskiej, praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Pruska, Kraków 2010, (temat badawczy nr: 77/KPEiPR/1/2010/S/575). Głównym celem książki jest strategiczna diagnoza i ocena poziomu konkurencyjności oraz innowacyjności polskiej gospodarki i jej regionów na tle krajów i regionów Unii Europejskiej. Jednocześnie przedstawiona została analiza determinant, a także barier, innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Wnioski z przeprowadzonych badań winny stanowić wkład do określenia kierunków polityki innowacyjnej w Polsce, zarówno w skali makroekonomicznej i regionalnej, jak również wskazywać niezbędne instrumentarium polityki ekonomicznej stymulującej te procesy w gospodarce, w tym zwłaszcza w sektorze prywatnym.

    spis treści
  • Europejska polityka spójności oraz jej efekty w Polsce
    Joanna Kudełko, Andrzej Prusek, Kazimierz Zieliński
    Wydawnictwo UEK Kraków 2011

    Niniejsza książka stanowi rezultat dwuletnich badań naukowych Katedry Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dotyczących polityki spójności na poziomie Unii Europejskiej, Polski i polskich regionów. Prezentowana książka składa się z części teoretycznej, w której w czterech rozdziałach przedstawione zostały: geneza, cele i zakres polityki spójności, teoretyczne problemy konwergencji nominalnej i realnej krajów członkowskich Unii Europejskiej, problemy efektywności polityki spójności oraz jej wpływu na endogeniczny rozwój regionów nierozwiniętych oraz uwarunkowania realizacji polityki spójności w Polsce wynikające z polityki ekonomicznej i społecznej okresu transformacji systemowej. W drugiej części książki oceniono założenia programowe i efekty realizacji polityki spójności w skali Unii Europejskiej i w Polsce w okresie przedakcesyjnym, w latach 2004-2006 oraz w okresie programowania 2007-2013. Nakreślono w niej również perspektywy europejskiej polityki spójności w kolejnym okresie programowania rozwoju w Unii Europejskiej. Trzecia część pracy zawiera analizy i oceny efektów polityki spójności w Polsce w przekroju regionalnym jak również przedstawia problemy dywergencji rozwoju regionów Polski Wschodniej oraz program operacyjny stanowiący najważniejszy instrument konwergencji tych regionów najsłabiej rozwiniętych w skali kraju. Sądzimy, że niniejsza książka umożliwi czytelnikom poznanie założeń programowych europejskiej polityki spójności oraz jej znaczenia i niezbędnych instrumentów dla procesów konwergencji realnej polskich regionów z regionami krajów wysoko rozwiniętych, zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

    spis treści
  • Problemy i efekty polityki spójności w polskich regionach
    red. Andrzej Prusek
    Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Krakowie, Kraków 2009

    Publikacja jest rezultatem konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju UEK oraz Wyższą Szkołę Gospodarki i Zarządzania w Krakowie. Konferencja odbyła się w dniach 16-17 października 2008 roku w budynku Zamiejscowego Wydziału Ekonomii WSGiZ w Mielcu. Celem naukowym i przesłaniem konferencji „Efekty polityki spójności w polskich regionach” była krytyczna analiza założeń i efektów europejskiej polityki spójności w Polsce w przekroju regionalnym oraz jej perspektywy w kolejnych okresach programowania, w nowych uwarunkowaniach globalizacyjnych.

    spis treści